BATIKENT KONUT ÜRETİM YAPI KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ

Prof. Dr.Ahmet Taner Kışlalı Kültür Merkezi ‘ nin Temeli AtıldıNiksarlı “Atatürk Üzerinde Anlaşamamak Gibi Bir Lüksümüz Yok.”
 
Arsası Kent Koop tarafından sağlanan , inşaatı Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından gerçekleştirilecek  Prof.Dr. Ahmet Taner Kışlalı Kültür Merkezi’nin temeli atıldı. 
 
Cumhurbaşkanlığı Genel  Sekreteri  Kemal Nehrozoğlu, Ankara Valisi Yahya Gür, Ankara Milletvekili Uluç Gürkan, Yenimahalle Belediye Başkanı Tuncay Alemdaroğlu, Türk Hukuk Kurumu Başkanı Yekta Güngör Özden, Kent Koop Genel Başkanı Muammer Niksarlı, Kent Koop Genel Başkan Yardımcısı Ali Aradağ, Kent Koop Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri, Yargıtay Cumhuriyet eski başsavcısı Vural Savaş, çeşitli bakanlıklardan  bürokratların katıldığı temel atma töreninin en anlamlı konuğu  merhum Prof. Dr. Kışlalı’nın eşi Nilüfer Kışlalı idi.
 
Kent Koop Genel Başkanı Muammer Niksarlı törende yaptığı konuşmada, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Kültür Merkezi’nin   gerçekleştirilmesi için herkese görev düştüğünü belirtti. Niksarlı, kültür merkezi için tahsis edilen arsanın  Kent Koop yönetim kurulu tarafından değil tüm Batı Kentlilerin  ortak kararları ile  gerçekleştiğini anlattı. Niksarlı sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 “ Atatürk üzerinde anlaşamamak, uzlaşamamak gibi bir lüksümüz yok.Neyi farklı anlıyoruz da bu konuda uzlaşamıyoruz? Atatürk konusunda  tartışma yapılmasını dahi kabul etmemeliyiz.”
 
Niksarlı, Prof.Dr. Ahmet Taner Kışlalı Kültür Merkezi’nin   en kısa zamanda tamamlanması gerektiğini de vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Bu projede inancımızı yapacağımız işin hızı ile ispatlamalıyız.Herkes bu projede gücü oranında katılım sağlamalıdır.  Bazı  mihrakların (yapamadılar, başaramadılar şeklindeki) propagandalarına engel olmak için bu projenin belirlenen zamandan da kısa sürede gerçekleşmesi gerekmektedir. ”
 
Türk Hukuk Kurumu Başkanı Yekta Güngör Özden, Yargıtay Cumhuriyet eski Başsavcısı Vural Savaş ,Yenimahalle Belediye Başkanı  Tuncay Alemdaroğlu,Ankara Valisi Yahya Gür ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri  Kemal Nehrozoğlu’nun konuşmalarından sonra Nilüfer Kışlalı söz aldı. Bayan Kışlalı da bu tür projeler ile  Ahmet Taner Kışlalının adının yaşatılmasının  kendileri için onur ve gurur vesilesi olduğunu, Kışlalı ailesinin Ahmet Taner Kışlalıyı  unutmadan ve onu içlerinde daima yaşatarak yaşamaya alıştığını söyledi.
 
Konuşmalardan sonra  temele ilk harcı koyacak  butona  alkışlar arasında hep birlikte basıldı. 
 
4214 metrekarelik bir arsa üzerine inşa edilecek Prof. Dr. Ahmet Taner kışlalı Kültür Merkezi 1825 metrekarelik bir kapalı alana sahip olacak. Batı Kent Yeni Batı mahallesi 513 ncü sokaktaki 15335 ada 1 nolu parsel üzerine inşa edilecek kültür merkezinin arsası 1998 yılında Atatürkçü Düşünce Derneği’ne tahsis edilmişti.
 
Çeşitli büyüklükte dört toplantı salonu, dört sergi ve fuaye alanı, bir kafeterya ve yönetim odalarından oluşan Prof.Dr. Ahmet Taner Kışlalı Kültür Merkezi’nin   mimari projesi Mimar Ali Karamahmut tarafından  çizildi.  
detay_haber