BATIKENT KONUT ÜRETİM YAPI KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ

Kent Koop ’ a Yılın Atatürkçüleri Ödülü VerildiAtatürkçü Düşünce Derneği 2001 yılı “Yılın Atatürkçüleri “ ödülleri dağıtıldı. Yılın Atatürkçü kurumları arasında   Kent Koop’ a da ödül verildi.
 
Kent Koop Genel Başkanı Muammer Niksarlı ödül töreninde yaptığı konuşmada, Atatürk için bir şeyler yapmanın  bu vatanda yaşayan her Türk vatandaşı için  görev olduğunu, ancak çok farklı, çok anlamlı hizmetler yapıp Atatürkçü düşünceyi yaşatmaya çalışanlara ödül verilmesi gerektiğini söyledi. Niksarlı sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“  Atatürk’ün kooperatifçilik konusundaki  yaklaşımını biliyoruz. Ama, ne yazık ki, Atatürk’ü kaybettiğimiz yıllardan sonra devleti yönetenler  kooperatifçiliği rejim karşıtı bir sistem gibi gördüler. Kooperatifçiliğin bir kalkınma aracı olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Tüm gelişmiş ülkeler bugün kooperatifçilikten vazgeçmiş değiller, kooperatifçiliği her alanda yaygın hale getirmeye çalışıyorlar. Atatürk’ün yıllar önce altını çizdiği bir gerçeği bugün bizler bizi yönetenlere kabul ettirmek gibi  saçma bir mücadelenin içindeyiz. Sosyal ve Kültürel hayatımızın en başarılı modellerinden olan  ve Atatürk tarafından kurulan Halkevlerini de devleti yönetenler kapattılar. O kültür yuvalarını da siyaseten sakıncalı buldukları için kapattılar. Bizim Kent Koop Yönetim Kurulu olarak  Ahmet Taner Kışlalı Kültür Merkezinin arsasını bağışlarken  ortaya koyduğumuz düşüncenin altında yukarda saydığım  kooperatifçilik ve halkevleri faktörleri yatıyordu. Kooperatifçilik güçlenmeli, gücünü ülkenin sosyal ve ekonomik kalkınması için kullanmalıdır. Ahmet Taner Kışlalı Kültür Merkezi de halkın katkıları ile yapılan ve Halkevleri mantığı ile yaşatılan bir kültür yuvası olmalıdır.”
 
 
Atatürkçü Düşünce Derneği Genel kurulu öncesinde yapılan törende  “Yılın Atatürkçüleri” ödüllerini alan kurum ve kişiler şöyle:
 
Bilim dalında Ord.Prof.Dr. E.Ziya Karal, Prof. Dr. Necla Arat, Prof. Dr. Nusret Aras,
Prof. Dr. Öztin Akküç, Basın dalında Sami Karaören, İsmet Solak, Emin Çölaşan,
Sanat dalında Yakup ve Alper Aymelek, Metin Yurdanur, Kamu Yönetimi dalında Giresun Valisi Ali Haydar Öner, Çankırı Valisi Halil Ulusoy, Emekli Kaymakam Asım Arslan, Altındağ Kaymakamı Fahir Işıksız, Sendikalar dalında Belediye İş Sendikası, İş adamları dalında Adnan Hunca, Yayınevleri dalında Bilgi Yayınevi, Kuruluşlar dalında Ege Koop, Kent Koop, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği .
detay_haber