BATIKENT KONUT ÜRETİM YAPI KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ

Kent Koop’un 23.Kuruluş Yıldönümü Ve Batıkent Üçüncü Sanat Bayramı Çoşkuyla KutlandıKent Koop’un 23.Kuruluş Yıldönümü  Ve Batıkent Üçüncü Sanat Bayramı Çoşkuyla Kutlandı

Kent Koop’un 23.kuruluş yıldönümü  “Batıkent 3.Sanat Bayramı” etkinlikleri ile kutlandı. Kent Koop Kültür Merkezinde üç gün süren kutlamalarda Batıkentli Sanatçılar Derneği Resim Sergisi, Batıkentli Edebiyatçıların  Söyleşisi, Atatürkçü Düşünce Derneği Batıkent Şubesi ve Kent Koop İlköğretim Okulunun  birlikte sunduğu Genç Şairlerden Atatürk Şiirleri dinletisi, Tiyatro Tempo Palyaçolar Orkestrasının konseri,Ankara Deneme Sahnesinin sahnelediği Misafir adlı oyun, Türkiye Polifonik Korolar Derneği konserleri  beğeni ile izlendi. Kutlama Programının ilk gününde Japon IE NO HIKARİ Kooperatifler Birliği tarafından  her yıl düzenlenen Uluslararası Çocuk Resimleri Yarışmasında Türkiyeyi temsil eden ve iki gümüş, bir bronz madalya ile iki mansiyon alan öğrencilere ödülleri verildi. Açılış törenine Ankara Vali Yardımcısı Ramazan Urgancığlu  ile Yenimahalle Belediye Başkanı Tuncay Elemdaroğlu da katıldı.
 
Batıkent Sanat Bayramının ilk gününde bir açılış konuşması yapan Kent Koop Genel Başkanı Muammer Niksarlı, kent olma şartının bina ve binalar yapıp içinde oturmak olmadığını, kent olabilmek için o bölgede bir kültür, bilinç yaratmanın, bir sosyal ortam yaratmanın şart olduğunu vurguladı.
 
Batıkent Sanat Bayramının ilk yıl bir, ikinci yıl iki ve üçüncü yılında üç günlük etkinliklerle kutlanmasının  bir anlamı olduğunu söyleyen Niksarlı sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“ Etkinlik programımızın üç güne çıkarılmasının nedeni Batıkent içinde bu sosyal doluluğu yaşamak isteyişimizdir. Biz bu etkinlikleri beş yıldızlı bir otelde , ihtişamlı bir açılış töreni ve kokteyl ile de gerçekleştirebilirdik. Belki o zaman daha çok insan katılırdı. Şu anda aramızda göremediğimiz siyasiler  aramızda olurlardı. Ama o zaman da Batıkentlilik ruhu olmazdı. Biz Batıkent kültürünü, Batıkent sanatını, Batıkent Sporunu yaratarak  önce ulusal alanda sonra da uluslararası alanda adımızı duyurmalıyız. Konut Kooperatifçiliği alanında uluslararası  platformlarda  Batıkent  ödüller almış ve örnek gösterilen bir organizasyondur. Ama kent olmak için bu yeterli değil. Kent olmak için kendinize ait kültürünüz, başarılı olmuş sanatçılarınız, ödüller kazanmış yazarlarınız olacak. “
 
Yenimahalle Belediye Başkanı Tuncay Alemdaroğlu yaptığı konuşmada Kent Koop’un Batıkent’in fiziki oluşumunda gösterdiği başarıyı , sosyal hayatın oluşumunda da gösterdiğini belirterek şunları söyledi:
 
“Üç yıldır yapılan Batıkent Sanat Bayramı da göstermektedir ki, Kent Koop Batıkent’in sosyal yaşamında çok önemli bir yer tutmaktadır. Kent Koop Batıkentlilerin Sağlık, Sanat, Spor gibi alanlarda  ortaya çıkan gereksinimlerini karşılamak gibi bir görev de üstlenmiştir. Bu nedenle Sayın Niksarlı ve Kent Koop Yönetimini kutluyorum”    
 
BATIKENLİ SANATÇILAR DERNEĞİ
 
Batıkentli Sanatçılar Derneğinin Kent Koop Kültür Merkezi fuayesinde açtığı Resim Sergisi konuklar tarafından ilgi ile izlendi. Dernek, Çocuk Resim Grubu ve Büyükler Resim Grubu olarak iki grupta resim çalışmalarını sürdürüyor. Fotoğrafta, Yenimahalle Belediye Başkanı Tuncay Alemdaroğlu ve Kent Koop Genel Başkanı Muammer Niksarlı diğer konuklarla birlikte eserleri inceliyorlar.
 
RESİM ÖDÜLLERİ
 
Japon IE NO HIKARİ Kooperatifler Birliği tarafından düzenlenen, ve dokuz yıldır Kent Koop Organizasyonu ile Türkiye’de gerçekleştirilen Uluslararası Çocuk Resimleri Yarışmasında  Gümüş Madalya alan Anıl Çakar ve Öykü Güvenir, Bronz Madalya alan Azizhan Tekin, Mansiyon kazanan Müge Baytaş ve Metehan Ercömert ödüllerini aldıktan sonra öğretmenleri ve aileleri ile birlikte objektifimiz aracılığı ile bu mutlu anlarını sonsuzluğa taşıdılar.
 
TİYATRO TEMPO
 
Batıkent Sanat Bayramının en ilginç ve çocuklar tarafından çok sevilen gösterisi şüphesiz  Palyaçolar Orkestrası oldu. Tiyatro Tempo Palyaçolar Orkestrası, palyaço kostümleri ve sevimliliği ile sahnede gösteriler yaparak çocuklara müzik öğretmeyi amaçlıyor. Şarkı söylüyorlar, söylerken öğretiyorlar, öğretirken de oyun oynuyorlar.
 
ANKARA DENEME SAHNESİ
 
Ankara deneme Sahnesi Bilgesu Erenus’un MİSAFİR adlı oyununu Batıkent Sanat Bayramının ikinci gününde Kent Koop Kültür Merkezinde  Batıkentlilere sundu. Prof.Dr. Nurhan Karadağ tarafından sahneye konulan eser  insan yaşamından yola çıkılarak tasarlanmış tiyatromuzun belli başlı ana yapıtlarından birisi. Sanatçılar da çok başarılı olunca  oyunun sonunda  tüm ekip izleyenlerce dakikalarca ayakta alkışlandı.
 
TÜRKİYE POLİFONİK KOROLAR DERNEĞİ
 
Türkiye Polifonik Korolar Derneği Batıkent Sanat Bayramının son gününe imzasını attı. Kent Koop Kültür Merkezi Salonunda verilen konserde Minikler, Hazırlık ve Çocuk Koroları Neslihan Alpugan ve Mine Özalp , Büyükler Korosu Deniz Yener Kekeç , Dernek Korosu Doç. Mustafa Apaydın yönetiminde  sevilen eserleri seslendirdiler.
detay_haber