BATIKENT KONUT ÜRETİM YAPI KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ

Bisiklet Şenliği YapıldıBATIKENT BİSİKLET ŞENLİĞİ YAPILDI.
 
YILDIZ VE GENÇ ERKEKLER YARIŞMASI ÇEKİŞMELİ GEÇTİ.
 
HALK TURU SONUNDA ÇEKİLEN KURADA BEŞ  BİSİKLET DAĞITILDI.
 
Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla,  Kent Koop, Yenimahalle Belediyesi, Bisiklet Federasyonu, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Batıkent Bisiklet 2002 Şenliği 2 Haziran 2002 de  Vedat Dalokay parkı önünde yapıldı.
 
Gazetemizin de medya sponsoru olduğu şenlikte  40 km lik Yıldız Genç Erkekler, 20 km lik Bayanlar Yarışması ile her yaştan yüzlerce  Batıkentlinin katıldığı  halk turu çok yüksek bir katılımla gerçekleştirildi.
 
Şenliğin açılış bölümünde  bir konuşma yapan Bisiklet federasyonu Başkanı Ömer Şahin, bisiklet sporunun sevdirilmesi için yurt çapında her il ve ilçede pek çok organizasyon yaptıklarını, ancak 12 yıldır Batıkentte düzenlenen  bisiklet şenliğinin  çok farklı bir önemi olduğunu söyledi. Şahin, çevre bilincinin geliştirilmesi ve sağlıklı bir gençlik yetiştirilmesi için bisiklet sporunun  yaygınlaştırılması gerektiğini, fiziki şartları uygun olan  tüm yerleşim yerlerinde bisiklete binen insan sayısının arttırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

 
Kent Koop Genel Başkanı Muammer Niksarlı da yaptığı konuşmada, bu yıl 12 ncisi yapılan Batıkent Bisiklet Şenliğini ilk yıllarda Bisiklet Federasyonu ile birlikte düzenlediklerini, ancak, konunun önemi anlaşıldıkça  organizasyona katılan kurumların sayısının her yıl arttığını belirterek şunları söyledi:
 
“ Bisiklet Şenliğini ilk kez düzenlerken, çağdaş bir Batıkent, yeşil bir Batıkent, sağlıklı insanların yaşadığı bir Batıkent yaratabilmeyi hedefliyorduk. Bir yerleşim bölgesinin yaşanılabilir olması için oraya binalar yapmak yetmiyor. O bölgenin yeşil de olması gerekiyor. O bölgede yaşayan insanların çevre bilincinde olmaları gerekiyor. İşte görüyorsunuz etrafımız yeşil. Tüm  konut sahipleri, blok yöneticileri sorumlulukları altındaki yeşil alanları suluyorlar. Ancak gelin görün ki, devlet bu sulamadan atık su parası adı altında para alıyor. Sulama için kullanılan suya teşvik verilmesi gerekirken, sulayanlar ve burayı yeşil yapanlar iki misli su parası ödeyerek adeta cezalandırılıyorlar. Sorunlarımızı bizi yönetenlere her fırsatta yüksek sesle anlatacağız. Bunu yapmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.”
 
YeniMahalle Belediye Başkanı Tuncay Alemdaroğlu da yaptığı konuşmada, Batıkent Bisiklet Şenliği’nin geleneksel hale geldiğini, bisiklet bilincinin yerleştirilmesi için belediye olarak  yoğun çaba gösterdiklerinini belirterek, atık su  konusuna değindi. Alemdaroğlu şunları söyledi:
 
“ Atık su konusu bildiğiniz gibi ASKİ nin yetkisinde olan bir konu. Biz, Büyükşehir belediye meclisinde grup olarak  sulamada kullanılan  sudan atık su bedeli alınmaması konusunda yıllardır mücadele veriyoruz. Ancak, verdiğimiz her önerge  azınlıkta kaldığımız için red oluyor. Bu konuda bizde yapabileceğimiz her girişimi yapmaya söz veriyoruz.”

 
Bu yıl ilk kez Kültür Bakanlığı’nın da katkıda bulunduğu  Bisiklet Şenliği’nin ilk bölümünde  Bayanlar 20 km lik parkurda  yarıştılar. Start bayrağını Kültür Bakanlığı Müsteşarı Fikret İçcan kaldırdı. Bayanlar yarışmasında Ankara Bölgesinden Filiz Öztürk birinci, Kocaeli Brissaspordan Ayşegül Demirsoy ikinci,  Şenem Güler üçüncü, Kezban Ulutaş dördüncü oldular. Kazananlara  Ödüllerini Kültür Bakanlığı Müsteşarı Fikret Üçcan, Yenimahalle Belediyesi Başkanı Tuncay Alemdaroğlu, Kent Koop Genel Başkanı Muammer Niksarlı  verdiler.
 
40 km lik parkurda koşulan Yıldız Genç Erkekler  yarışmasına Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden  67  bisikletçi katıldı. Çok çekişmeli geçen erkekler yarışmasını da  Konya Şekerspordan Serkan Top birinci, Konya Selçuk Belediyespordan Gökhan Göçer ikinci, Konya Şekerspordan Murat Terken üçüncü ve Nejat Akmeşe dördüncü olarak tamamladılar.
 
Resmi yarışmalardan sonra her yaştan Batıkentlinin katıldığı  halk turu yapıldı. Halk turu sonucunda yapılan kura çekilişinde  Kooperatifler İlköğretim Okulu öğrencisi Murat Aydın Kurt,  Kaya Beyazıtoğlu Lisesi öğrencisi Ali Cem Köseer, Kooperatifler İlköğretim okulu öğrencisi Melih Aydın, Kent Koop İlköğretim okulu öğrencisi Uğur Altunsaray, Kardelen İlköğretim Okulu öğrencisi Fırat Köseoğlu,  Kent Koop tarafından  verilen  dağ bisikletlerini aldılar. Ali Cem Köseer’in bisikletini alırken yaptığı açıklama katılanları çok duygulandırdı. Köseer, bisikletini almaya arkadaşı Seren Akgün ile birlikte geldi. Köseer, arkadaşının iki gün önce bisikletinin çalındığını, çekilişte kendisine bisiklet çıkması durumunda bu bisikleti arkadaşına hediye edeceğine dair söz verdiğini açıkladı. İki genç, tören kürsüsünden sevinç gözyaşları dökerek indiler.
detay_haber