BATIKENT KONUT ÜRETİM YAPI KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ

Ankara Deneme Sahnesi Batıkentlilerle Buluştu.Samah Her Pazartesi Gösterimde.ANKARA DENEME SAHNESİ BATIKENTLİLERLE BULUŞTU.
(24.03.2003)
 
SAMAH  HER PAZARTESİ GÖSTERİMDE
 
Resim Albümünü Görmek İçin Tıklayınız
 
Ankara Deneme Sahnesi Kent Koop Kültür Merkezindeki  gösterilerine başladı. Her hafta Pazartesi günleri saat 20.00 de Prof.Dr.Nurhan Karadağ’ın yönettiği  Kardeşlik Töreni-Samah Batıkentli sanatseverlere sunuluyor.
 
Kent Koop Kültür Merkezi salonunun tiyatro oyunlarına uygun hale getirilmesi ve peryodik gösterime başlanması nedeniyle Prof. Dr. Nurhan Karadağ  şunları söyledi:
 
“ Ankara Deneme Sahnesi  repertuarında bulunan  eserleri  sanatseverlerle paylaşabileceği bir mekan arıyordu. Kent Koop Kültür Merkezi salonunda çeşitli kereler oyun sergiledik.Ancak, sahne ve ışık düzeni uygun  değildi. Gösterimde zorlanıyorduk. Işık sistemi tamamen tiyatro oyunlarına uygun hale getirildi. Bu salondaki oturma düzeni ile oyunu sergilediğiniz sahne içiçe olduğu için seyirci ile bütünleşiyorsunuz. Bu bütünleşme oyunu sergileyen arkadaşlarımıza ve seyirciye çok farklı bir lezzet yaşatıyor”
 
Pazartesi günleri Ankaralı Sanatseverler tarafından  doldurulan Kent Koop Kültür Merkezinde sergilenen  Kardeşlik Töreni-Samah , Bektaşi ve Alevilerin genellikle kış aylarında Cuma akşamları yaptıkları ve “Ayin-i Cem” denilen tören örneklerini anlatıyor. Prof.Dr.Karadağ oyun ile ilgili olarak şöyle konuşuyor:
 
“ Yüzyıllardır süren Alevi bektaşi geleneğine ilişkin bu törenleri, bu gelenekten uzak olan Türk izleyicisine sunarak, ulusal mazaikin bütünleşmesine önemli bir katkıda  bulunuyoruz”  
detay_haber